CAM OCAĞI VAKFI, YAZ TATİLİNİZİ RENKLENDİRİYOR!


Türkiye’nin en büyük, en donanımlı cam ve sanat merkezi Cam Ocağı Vakfı, 2014 Yaz Atölye Programları’nı duyurdu. Yaz tatilini cam sanatıyla iç içe değerlendirmek isteyenler için ideal bu atölye programları ile yurtdışından gelen ünlü cam ustalarıyla omuz omuza çalışma fırsatı bulacaksınız.

3 Haziran tarihinde yaz atölyelerinin kapılarını cam sanatına ilgi duyanlara açacak Cam Ocağı Vakfı’nda cam üfleme, alevle şekillendirme, gravür, füzyon, kalıpla şekillendirme ve daha pek çok uygulamayı deneyimleme şansına sahip olacaksınız. Cam sanatına dair herşeyi keşfetmek için yaz boyunca devam edecek olan atölye çalışmalarından sizin için en uygun olanı belirlemeniz ve kayıt yaptırmanız yeterli.
Cam Ocağı Vakfı 2014 Yaz Atölye Programları
Cam üfleme konusunda üç farklı derecesi bulunan Tim Shaw ile camdan aydınlatmalar yapmak isteyenler için tasarlanan atölyede;  gravür tekniğini kumlama, boyama, yontma gibi diğer tekniklerle birlikte uygulayıp çalışacağınız Wilhelm Vernim ile Gravür atölyesinde; Edinburgh Sanat Okulu’nda Cam ve Mimari Cam üzerine yüksek lisans eğitimi bulunan ödüllü sanatçı Jeff Zimmer ile camın saydamlığından faydalanarak, elle boyanmış ve kum püskürtmesi ile temizlenmiş düz camları birleştirerek bir alan hissi yaratmak üzerine çalışabilirsiniz.
Yaşadığınız ortama ufak dokunuşlar katmak istiyorsanız Warren Langlevy ile mimari ortamlarda kullanılabilecek basit ve ekonomik cam öğeler yaratmaya odaklanabilir, cam üzerine temel teknikleri öğrendiyseniz İskoç sanatçı Dauvit Alexander ile kendinize ve sevdiklerinizi Demir-Çelik Mücevher Yapımı Atölyesi ile takılar yapabilirsiniz.
Cam sanatına dair dilediğiniz herşeyi yapabileceğiniz Cam Ocağı Vakfı, Riva nehrinin kenarına uzanan, yeşilliklerin içinde doğal ortamıyla çalışmalarınıza ilham kaynağı olacak. Cam Ocağı Vakfı’nın yarı olimpik havuzunda serinleyebilir, nehir kıyısında yürüyüşe çıkabilir, nefesinizle cama istediğiniz şekli verebilir, sevdiklerinize hediye etmek için cam boncuklardan rengârenk takılar yapabilirsiniz.

Cam Ocağı Vakfı Hakkında:
Türkiye’nin ilk ve tek Cam Ocağı Vakfı, 2.500 m2’si kapalı olmak üzere, 20.000 m2 alana yayılan mekanıyla, Riva Nehri kıyısında, orman içindeki kampüsünde cam sanatını yaymayı ve cama ilgi duyanları cam sanatçılarıyla buluşturmayı amaçlıyor. Dünya standartlarında bir cam merkezi olarak hizmet veren Cam Ocağı Türkiye’de cam sanatının güzel sanatlar dallarından biri haline gelmesini hedefliyor. Cam Ocağı, Lino Tagliapietra, Dale Chihuly gibi dünya çapında isim yapmış cam sanatçılarını ağırlayarak, iki günlük ve iki haftalık yoğun programlarıyla farklı cam tekniklerini yerli ve yabancı öğrencilerle tanıştırıyor. Iki günlük atölye çalışmalarında katılımcılar cam üfleme, füzyon, kalıpla şekillendirme, boncuk yapımı gibi tekniklerle camla ilk tanışma fırsatını yakalıyor, iki haftalık yoğun atölye çalışmalarıyla kendilerini geliştirebiliyor. Sıcak cam üfleme, sıcak cam dökümü, kalıpla cam şekillendirme, füzyon, alevle çalışma, boncuk yapımı, kalıpla şekillendirilmiş cam boyama, gravür, mozaik, Venedik tekniğiyle cam mineleme gibi camın her dalından tekniklerle yapılan atölye çalışmaları, uluslararası cam sanatçılarının liderliğinde Mayıs-Eylül ayları arasına yayılıyor. Emay, mumla mücevher yapımı ve metal işleme gibi kısa atölye çalışmaları ise tüm yıl devam ediyor. Sanat ve doğayla iç içe bir gün geçirmek üzere Cam Ocağı’nı ziyaret edenler butik cam üretimini izleyebiliyor, küçük uygulamalar yapabiliyorlar. Ziyaretçiler ayrıca dünyaca ünlü sanatçıların eserleri, geleneksel Beykoz camından örnekler ve Cam Ocağı’nda üretim yapan başka markaların ürünlerinin satışa sunulduğu showroom’u gezebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder