Estuz'dan çocuklara sağlıklı ve eğlenceli tarifler


Tuz tüketim oranlarının Türkiye’de çok yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Fazla tuzlu yemeklerle beslenen çocuklar, ilerleyen dönemlerde pek çok sağlık sorunuyla karşılaşabiliyor.


Damak zevki yeni gelişen çocuklar için dengeli tuz tüketimi bu dönemde daha çok önem kazanıyor. Dengeli tuz miktarı ile pişirilmiş yemeklerle büyüyen çocuklar, yetişkin yaşa geldiklerinde bilinçli tuz tüketicileri oluyor.

Dengeli tuz tüketimi konusunda halkı bilgilendirmeyi görev bilen Estuz, yemek seçen, dışarıda sağlıksız gıdalarla beslenen çocuklarınıza evde yemek yemeyi sevdirecek sağlıklı ve eğlenceli tarifler sunuyor.

Havuçlu Gülen Yüz
Malzemeler
2 adet havuç
Yarım çay bardağı süt
Bir tutam Estuz Deniz Tuzu
Süslemek için
Yarım çay bardağı bezelye
1 adet salatalık
2 adet zeytin

Hazırlanışı
Kabukları soyulmuş havuçları bir tencerenin içinde iyice haşlayın. Haşladığınız havuçlara süt ekleyerek ezin. Hazırladığınız püreyi servis tabağına yerleştirin.  Karışıma gülen yüz şekli vermek için bezelye, salatalık ve zeytin süsleyin.
Sahanda Çiçek Yumurta
Malzemeler
Farkı renlerde 3 dolmalık biber,
3 adet yumurta
Bir tutam Estuz
Hazırlanışı
Dolmalık biber dilimlerini tavaya yerleştirin. İçine yumurtaları kırıp, yumurtanın şekil almasını sağlayın. Üzerine tuz ilave edin. Ve yumurtalarınızı pişirin.  Çocuğunuza kahvaltıyı sevdirin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder