HSBC Türkiye ve AÇEV işbirliğindeki “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı” ikinci yılında..


HSBC Türkiye’nin, “Geleceğe Gönüllüyüz” anlayışı kapsamında eğitim alanında yürüttüğü “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı”nın ikinci yılı sonunda toplam 800 üzerinde çocuk ve anneye ulaşılması hedefleniyor..


HSBC Türkiye’nin, “Geleceğe Gönüllüyüz” kurumsal sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde eğitim alanında, Anne Çocuk Eğitimi Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle sürdürdüğü “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı”nın ikinci yılında Mardin ve Diyarbakır’da gerçekleştirilecek 10 haftalık eğitim programı 30 Haziran tarihinde başlayacak.
Sosyo-ekonomik durumu sınırlı ve daha önce okul öncesi eğitim almamış olan 5-6 yaş grubu çocukları ve annelerini hedefleyen “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı”  Diyarbakır ve Mardin’de okul öncesi eğitim alma imkanı olmayan çocukları bilişsel, sosyal ve dilbilgisi açısından okula hazırlamayı ve onlara okula başlarken eşit bir fırsat sunmayı amaçlıyor.

HSBC Türkiye işbirliğinde ilk kez, 2013 yılı Haziran ayında Mardin ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak başlayan ve 10 hafta süren çalışmalar sırasında 403 çocuğa ve 390 anneye ulaşıldı ve proje kapsamında, çocukları ve anneleri eğitmek amacıyla Diyarbakır ve Mardin’de AÇEV tarafından 39 öğretmen ve 14 eğitim danışmanı yetiştirildi. Geçtiğimiz yıl, program kapsamında 27 sınıf için eğitim programına uygun gerekli donanım sağlandı ve AÇEV koordinasyonunda yeniden düzenlenerek amaca uygun hale getirildi. Bu sınıfların tasarım ve malzemeleri proje sonunda yöredeki okullara devredildi, bölgede daha fazla çocuğun okul öncesi eğitimden yararlanma imkanı sunuldu.
2014 yaz döneminde de Mardin ve Diyarbakır’da gerçekleştirilecek 10 haftalık eğitim programının tamamlanmasının ardından, iki yıl sonunda toplam 800 üzerinde çocuk ve anneye ulaşılması hedefleniyor. Annelerin de programa katılması sayesinde, her evde ortalama 3 çocuk daha bulunduğu gerçeği de göz önüne alındığında toplamda 2400’den fazla çocuğun programdan fayda sağlaması amaçlanıyor. Program çerçevesinde babalarla da iki toplantı yapılması böylece iki yılda 800 babaya da ulaşılması da planlanıyor.

“Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı”nın kapsamı
Toplam bütçesi 463 bin dolar olan  “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı” çerçevesinde 5-6 yaş grubundaki çocuklar anasınıflarında Okul Öncesi Eğitim Programı’na katılıyor, anneleri ise AÇEV’in Anne Destek Programı eğitimini alıyor. 10 hafta süren anne programı her hafta 2,5 saatlik grup toplantıları ile uygulanıyor. Çocuklara verilen eğitim öz bakım becerileri gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim, el becerilerinin gelişimi, bilişsel gelişim, dil gelişimi gibi başlıklardan oluşuyor. Anne Destek Programı ise anneleri çocuk gelişimi ve eğitimi konularında desteklemeyi hedefliyor ve özellikle aile çocuk ilişkisi, beslenme, okula hazırlık ve önleyici sağlık konularını ele alıyor.
HSBC tarafından yürütülen pek çok projede olduğu gibi bu yılki “Yaz Ana Okulları ve Anne Destek Programı” çerçevesinde HSBC Gönüllüleri de zaman zaman programa katılarak projeye katkı sağlayacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder