NAR GOURMET GELENEKSEL ŞEKERLEMELERİ, LEZZET DOLU BİR BAYARAMA DAHA HAZIRLAR!


NAR GOURMET GELENEKSEL TÜRK LOKUMU
Türk lezzeti olarak dünyaca tanınan şekerleme, türküdeki gibi mendile de konmuş gümüş tepsilerde de sunulmuş. Nar Gourmet’in lezzetinde geleneksel yöntemleri benimseyerek ürettiği lokum aroma içermiyor, gerçek meyve parçalarıyla ve çok yoğun kullanılan yemişlerle hazırlanıyor. Beyaz pancar şekeri kullanılan ve baskın lezzetini içerdiği meyve ve yemişten alan bu hafif, ağızda dağılan lokum, malzeme terkibinde, kıvamı ve lezzetinde seçkin ustaların hünerini taşıyor.

Nar Gourmet’in bayramlarda kahve eşliğinde sunulan lokumu, ikramının mutluluk kattığı bir görenek olarak yaşıyor. Tazeliği uzun süre korunabilsin diye lokumu nemden ve güneş ışınlarından uzak tutan sağlıklı metal kutuya yerleştiriyor. Çok şık bir hediyelik olarak da değer kazanan bu lacivert kutu; Nar Gourmet’in İstanbul geleneğini hâlâ en çok tadabileceğiniz Nuruosmaniye’deki mağazasının görseliyle dikkat çekiyor. Konukseverlik nadide olanı, böylesi lezzetleri paylaşmaktan geçiyor.

NAR GOURMET AKİDE ŞEKERİ
Ağızda uzun uzun tadı yayılarak yavaş yavaş eriyen akide şekeri, “tatlı yenilip tatlı konuşulan” bu kültürün simgelerinden biri. Başka bir deyişle, sadakatin ifadesini tatlılıkta bulan insanların simgesi. Akdini ister evlilik töreninde ya da ulufe dağıtılırken kapıkulu askerleriyle yapmış olsun, Osmanlılar bu şekeri “beraber kalmanın, birlikte olmanın” teyîdi olarak tatmış, sevmiş ve çeşnilendirmiş. Onu ikram edenler, paylaşanlar neredeyse 500 yıldır vazgeçmiyorlar bu lezzetten, akideden.

Akide şekeri; Osmanlı Devleti’nde askerlere ve yüksek düzeydeki bazı saray görevlilerine üç ayda bir dağıtılan ulufe gününde, saray helvahanesinde özel olarak üretilir ve dev tabaklar içinde sunulurdu. Bu ikram özel bir önem taşıyordu, zira şeker ikram edilen tabakların salimen geri getirilmesi yeniçerilerin “memnuniyet”inin, herhangi bir sorun yaşanmadığının göstergesi sayılmıştı. Rengarenk, birer dirhem kesilip hazırlanmış lezzetli akide şekerleri, saray seremonisi içinde huzurun, dirlik ve düzenin İstanbul’dan başlayıp devletin sınırlarına yansıması anlamını üstleniyordu.

Nar Gourmet; akide şekerinin kalıcı lezzetini, geleneksel yöntemi benimseyerek, el ustalığıyla var ediyor, makine kullanmadan üretiyor. Hijyenik mermer tezgahlarda soğutarak yoğuruyor ve makasla kesiyor. Nar Gourmet’in şık kutusundaki ikramlık akide şekeri, vaatlere ve sözlere bir tanıklık.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder