PAŞABAHÇE MAĞAZALARI'NDAN OSMANLI SARAYI'NIN İZLERİNİ TAŞIYAN EL YAPIMI SATRANÇ TAKIMI

Paşabahçe Mağazaları, Osmanlı Sarayı’nın izlerini taşıyan Murassa Satranç Takımı’nı koleksiyonerlerin ve satranç tutkunlarının beğenisine sundu. Tamamen el işçiliği ürünü olan Murassa Satranç Takımı, 16. yüzyıl Osmanlı Sarayı’na ait bir satranç takımının günümüze kadar ulaşan parçalarından uyarlayarak tasarlandı. Altın yaldızla dekore edilen satranç takımının camdan taşları ise Paşabahçe’nin Denizli fabrikasındaki ustaların hünerli elleri ile elde tek tek şekillendirilerek hazırlanıyor.


Paşabahçe Mağazaları, koleksiyonerlerin ve satranç tutkunlarının beğenisine sunduğu el imalatı Murassa Satranç Takımı ile tarihsel ve kültürel değerleri cama yansıtmaya devam ediyor.

Satrancın pek çok Doğu ve Batı kültüründe olduğu gibi, Osmanlı Sarayı’nda da sevilerek oynanan bir oyun olmasından hareketle 16. yüzyıla ait satranç takımının günümüze ulaşan parçalarından uyarlanarak tasarlanan Murassa Satranç Takımı’nın camdan taşları, Paşabahçe’nin Denizli fabrikasındaki cam ustaları tarafından tek tek elde işlenerek yaratılıyor.

Orijinal halinde ajur ve firuzekârî tekniğiyle yapılmış çeşitli motiflerle bezenen satranç takımı, Paşabahçe’nin hazırladığı tasarımda altın yaldız ve cam boyası kullanılarak dekore edildi. Takımdaki taşların üzerinde ise yarı değerli doğal akik taşı kullanıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder