"BUENA VİSTA" TÜRKİYE’DE !


ORQUESTA BUENA VISTA SOCIAL CLUB  ADIOS DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA
23 EKİM 2014 CONGRESIUM ANKARA,
24 EKİM 2014 BLACK BOX İSTANBUL SAHNESİ’NDE
BİLETLER BİLETİX’TE

ORQUESTA BUENA VISTA SOCIAL CLUB ®
“ADIOS TOUR”
 ‘’Omara Portuondo, Guajiro Mirabal, Barbarito Torres, Jesus “Aguaje” Ramos’
Dünya çapındaki kitlelerini heyecanlandırmaya başladıktan 16 yıl sonra 2014/2015 dünya turnesiyle sevenlerine elveda demeye hazırlanan gurubun Ankara ve İstanbul konserleri NN Kültür Sanat ve Gişe Organizasyon işbirliği ile gerçekleşiyor.
Veda konserlerinin medya sponsorları ise HÜRRİYET, CNBC-e, ve RADYO VOYAGE.

“İstedik ki bizim geleneksel müziğimiz dünyada yaşasın ve söylensin ve bunu turnelerimizle başarmış olduk. Grupla yaşadığım deneyimim kariyerimin ve hayatımın fantastik bir kısmı oldu.” Omara Portuondo
Buena Vista Social Club Orkestrası Grammy ödüllü çok satan albüm Buena Vista Social Club'ın 1997'de çıkışının hemen ardından kuruldu. Grup hâlâ bu eserin hazırlanışında yer alan orijinal sanatçılardan oluşuyor.
Bu kayıt inanılmaz bir yolculuğun yalnızca başlangıç noktasıydı. Seneler boyunca fazlaca alkış toplayan albümleri, Grammy ödülleri ve Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez, Cachito Lopez, Manuel Galban, Omara Portuondo, Anga Diaz ve Roberto Fonseca'nın katıldığı kapalı gişe konser ve turnelerle dolu bir takvimleri oldu. Elveda Turnesi, bir anlamıyla 40'tan fazla müzisyeni bir araya getiren 16 yıl içerisinde gerçekleşen 1000'in üzerindeki gösterinin bir derlemesi. Bu süre boyunca grup, duayenleri ve yeni dahil olanları zarafet ve tarz dahilinde geleneksel Küba müziğini kutlamak için bir araya getirdi, kuşaklar arası bir grup dinamiği geliştirdi.
Tromboncu ve grup lideri Jesus Aguaje Ramos yönetiminde Elveda Turu Orkestrası, 15 yıl önce albümün ve filmin yapımında yer alan birçok müzisyenden oluşacak. Eşsiz Diva Omara Portuondo'yu, trompetist Guajiro Mirabal'i ve ud virtüözü Barbarito Torres'i karşımızda göreceğiz.
Tres gitarında emektar Papi Oviedo, Havanalı genç piyano virtüözü Rolando Luna ve kontrbasçı Pedro Pablo, perküsyon Andres Coayo, Filiberto Sánchez ve Alberto 'La Noche' ve soprano Luis Allemany tarafından yönetilen trompet üçlemesinden oluşan müthiş bir ritmik bölüm ve son olarak grubun Carlos Calunga'sının ünlü seslendiricisi ve sanatçı Idania Valdéz de dahil bu macera boyunca yanlarında olan birçok kişi bu turda onlarla beraber olacak.
Au guajira'sından danzon'una, le balero'suna, le cha cha cha'sına, la rumba'sına Buena Vista Social Club Orkestrası 'Elveda Turnesi' yeni bir günde tanınmış şarkı ve eserlerin dinlenebileceği bir sahne performansıyla geleneksel Küba müziğinin klasik tarzını ve ritmini temsil edecek. Gösteriler, grubun tarihine katkıda bulunan ve aramızdan ayrılan müzisyenlere saygı göstererek Buena Vista deneyiminin geçmişini ve bugününü yansıtacak.
Buena Vista Social Club Orkestrası 'Elveda Turnesi' 2014 yazında başlayıp 2015 sonbaharına kadar sürecek. Dünyanın farklı topraklarını dolaştıktan sonra turne, başladığı yerde, Havana'daki evde bir dönüş etkinliğiyle sona erecek.
Çeşitli tarihler boyunca, Küba müziğinin sınırlar ötesi karakterine vurgu yapacak şekilde yerel davetliler sahnede yer alacak. Konserlerin dışında, önceden belirlenen yerel üniversite ve okullarda gösterilere başka şekilde katılamayacak olan gençleri yan yana getirmek için dersler yapılacak. Farklı başka organizasyonlar da olabilecek en geniş kitlenin müzikten faydalanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek. Veda turnesinde Buena Vista'nın arşivinde olan, henüz yayımlanmamış bazı kayıtların dinleyiciye sunulması da bekleniyor.
“Buena Vista Social Club Orkestrası'na iki saat eşlik etmek, herkesin en az bir kez faydalanabileceği ilham veren, heyecan verici bir deneyim.”  Edinburgh Evening News
“Nefes kesici bir atmosfer” The Independent

“Kitle sersemlemiş bir şekilde ayrıldı.” Financial Times

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder