PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NDAN ÜNLÜ KAPTAN-I DERYA PİRİ REİS’E ÖZEL SERİ

Paşabahçe Mağazaları, ünlü Kaptan-ı Derya Piri Reis’in dünya haritası ve “Kitab-ı Bahriye” adlı eserinden yola çıkarak çok özel bir seri hazırladı. Piri Reis serisi, 16. yüzyıl denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belge olma niteliği taşıyan bu eserlerin yorumlanarak çeşitli objeler üzerine işlenmesiyle oluşturuldu.


Paşabahçe Mağazaları, tasarladığı ürünlerle tarihi günümüze taşımayı sürdürüyor. Dünyanın en önemli denizcilerinden Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği ilk dünya haritası ve Kitab-ı Bahriye Kitabı’nda yer alan resimler kum saati, vazo, bardak altlıkları ve kalem setinden oluşan yeni serinin üzerinde hayat buldu.

El imalatı olan Piri Reis Kum Saati ve Piri Reis Vazo’da ünlü Kaptan-ı Derya’nın dünya haritası Paşabahçe Mağazaları tarafından yeniden yorumlanarak kullanıldı. Cam üzerinde altın yaldız kullanılan iki ürün de cam boyasıyla dekorlandı. Piri Reis'in kalem seti ise ünlü dünya haritasından izler taşıyor. Bardak altıklarında da Piri Reis'in Kitab-ı Bahriye Kitabı’nda çizdiği gemi resimlerin yanı sıra yine dünya haritası yer alıyor.

Piri Reis’in dünya haritası, 16. yüzyıl denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belge olma özelliği taşıyor. Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan olan Piri Reis’in bu özel haritası, Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarını ve Güney Amerika'nın doğu kıyılarını gösteriyor. Ceylan derisi üzerine çeşitli renkler, resimler ve yazılarla bezenerek çizilmiş haritanın 90x65 santimetre boyutundaki orijinali ise halen Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.
Paşabahçe Mağazaları’nın Osmanlı İmparatorluğu’nun ünlü Kaptan-ı Deryası (Amirali) Piri Reis’in adını verdiği serinin, özellikle tarih ve coğrafya tutkunlarının tarafından ilgi görmesi bekleniyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder