''FATİH'İN FEDAİSİ KARA MURAT''


  Kuran-ı Kerim'in sırrı ne ?  

''Fatih'in Fedaisi Kara Murat'' filminde kullanılan herşey aslının aynı 
                        
Yapımını Es Yapım'ın yaptığı , Aytekin Birkon'un yönettiği Fatih Usta, Bahadır Sarı ve Ömer Hakeri'nin başrolünü paylaştığı Fatih'in Fedaisi Kara Murat filminde orjinal aksesuarlar kullanıldı.


42 yıl aradan sonra yeniden beyaz perdeye aktarılan ve Fatih Sultan Mehmet'in  2. kez tahta çıkması ardından da İstanbul'u Fethetmesini epik bir dille anlatan film için Tranzon'da 3 köy yeniden inşa edilirken yaklaşık 200 adette otağ çadırı kuruldu.

      Bütün kostümler elle dikildi, el işlemesi seccadeler kullanıldı  

Kara Murat filmi için bütün kostümler aslına sadık kalınarak elle dikilirken otağlar da kullanılan ve Fatih Sutan Mehmet'in 2. kez tahta çıktığında üzerinde namaz kıldığı seccadeler de özel olarak elle işlendi.
                      
                                       320 yıllık Kuran- Kerim

Filmde kullanılan tüm aksesuarlar ise uzman bir ekip tarafından belirlendi. Özel izin alınarak kullanılan akseuarların tamamı antika ve döneme ait. Fatih Sultan Mehmet'in tahta çıktığında üzerine el basarak '' sultanlık yemini ettiği'' el yazması Kuran-ı Kerim tam 320 yıllık. Bu özel eser Kara Murat efsanesi için sete özel koruma eşliğinde getirildi. Filmde ayrıca Fatih Sultan Mehmet'in sultanlık namazı kılmadan önce abdest alması için kullanılan ibrik yaklaşık 450 yıllık ve  ve saraydan çıkma.
                           
                                       Efsane Kılıç ilk kez ...

Fatih'in Fedaisi Kara Murat filminde en çok dikkat çeken detaylardan biri de Fatih Sultan Mehmet'in tahta çıktığında kuşandığı ve şuan Topkapı Sarayı'nda sergilenen özel kılıç ... Üzerinde yeniçeri işlemesi olan ve birçok efsanenin anlatıldığı bu kılıç Kara Murat filmi için beyaz perdede...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder