KİTAP - KAT'I / OSMANLI DÜNYASINDA KAĞIT OYMA SANATI VE SANATÇILARI

KAT’I

OSMANLI DÜNYASINDA KÂĞIT OYMA SANATI VE SANATÇILARI 

Aygaz, “Aygaz Kitaplığı” adlı serinin 14. kitabını tarih ve sanat meraklılarıyla buluşturuyor. ‘Kat’ı: Osmanlı Dünyasında Kâğıt Oyma Sanatı ve Sanatçıları’ adlı kitap, aralık ayında raflardaki yerini aldı. Aygaz’ın desteğiyle Dr. Filiz Çağman tarafından hazırlanan kitap, Kat’ı sanatı üzerine hazırlanan en kapsamlı ve detaylı eseri oluşturarak, bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak.


Aygaz, sosyal sorumluluk çalışmalarıyla, geçmişe sahip çıkmaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Faaliyet gösterdiği coğrafyanın tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip çıkararak, enerjisiyle yaşama değer katmayı amaçlayan Aygaz, kültürel mirasa ışık tutuyor.

1996 yılından bu yana sürdürdüğü Aygaz Kitaplığı projesiyle bugüne kadar 14 eseri kültür-sanat hayatına kazandıran Aygaz, Osmanlılarda önde gelen el sanatlarından birini oluşturan deri ve kağıt oyma sanatı “Kat’ı”nın tarihini bir kitapta topladı.

Dr. Filiz Çağman tarafından hazırlanan ‘Kat’ı: Osmanlı Dünyasında Kâğıt Oyma Sanatı ve Sanatçıları’ başlıklı kitap, Kat’ı sanatı üzerine hazırlanan en kapsamlı ve detaylı eser niteliği taşıyor. “Aygaz Kitaplığı” adlı serinin 14. kitabı, Türkiye ve yurtdışındaki müzelerle, özel koleksiyonlarda bulunan Kat’ı sanatının en önemli eserlerini bir araya getirerek, uluslararası alanda tüm tarih meraklılarının ilgisine sunuyor.

Anadolu’nun tarih ve kültürüne ışık tutan belgelerin tanıtılmasına yıllardır destek veren Aygaz Kitaplığı bünyesinde yayınlanan kitap, Dr. Filiz Çağman’ın uzun soluklu ve titiz çalışması sonucu ortaya çıktı. İlk olarak Çin-Orta Asya’da doğan ve gelişen, 16. yüzyıldan itibaren Osmanlılarda da önem kazanan Kat’ı sanatını konu alankitap, toplumu bilgilendirmenin yanı sıra, akademik çevreler ve öğrenciler için de referans niteliği taşıyor.

Aygaz Kitaplığı’nın 14. Kitabı
Tarih ve kültürüyle bulunduğu coğrafyanın zenginliklerini yeniden hatırlatmak ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Aygaz, 1996 yılından bu yana sürdürdüğü “Aygaz Kitaplığı” projesiyle birçok değerli eseri kültür-sanat hayatımıza kazandırdı. 1996 yılında “Türkiye, Baştan Başa Bir Ülke” kitabıyla başlattığı projeyi 1997’de “Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik”, 1998’da “Tanrılar Dağı Nemrut”, 2000’de “Otağ-ı Hümayun-Osmanlı Çadırları”, 2002’de “Hasbahçe - Osmanlı’da Bahçe ve Çiçek”, 2003’de “Dersaadet’in Fotoğrafçıları”, 2005’te “Hatıra-ı Uhuvvet-Portre Fotoğrafların Cazibesi”, 2006’da “Osmanlı Sarayı’nın Çocukları: Şehzadeler ve Hanım Sultanların Yaşamları, Giysileri” ve “Troia Hazineleri”, 2008’de “II. Meşrutiyet’in İlk Yılı”, 2010’da “Hanedan ve Kamera”, 2013 yılında ise “Anadolu’da İnsan Görüntüleri” ve “Kadim Çağlardan İzler”  kitapları ile sürdürdü. “Kat’ı Osmanlı Dünyasında Kâğıt Oyma Sanatı ve Sanatçıları”  Aygaz kitaplığının 14. Kitabı…

Aygaz ayrıca Osmanlı diplomatik arşivlerinin bilgi ve belgelerini araştırmacılar için daha ulaşılır kılmak amacıyla Osmanlı arşivlerinden derlenen bilgi ve belgeleri kitap haline getirerek de yayınlıyor.

Kat’ı Osmanlı Dünyasında Kâğıt Oyma Sanatı ve Sanatçıları” adlı kitabı edinmek isteyenler, Sadberk Hanım Müzesi’yle iletişim kurabilir.

Adres:Büyükdere Piyasa Caddesi No:27- 29 Sarıyer, İSTANBUL
Telefon: +90(212) 242 38 13 -14
e-posta: shm@biri.com.tr

1 yorum:

  1. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı düzenliyoruz. Siz de başvurun kazanan olun, farklı kategorilerde çok sayıda site ödüller için yarışıyor. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


    Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
    Tel: +90212 330 9707    YanıtlaSil