Maille Provensal Hardal, mutfağınızın tarzını belirliyor


Maille Hardal, mutfağınıza Provensal bir tat katıyor. Hardalın lezzetini Provensal bir ziyafete dönüştüren Maille Provensal hardal, özel tariflerinizin sırrı oluyor.

Yaklaşık üç yüz yıllık geçmişi ile tüm dünyada ünlü şeflerin ve yemek severlerin favori hardal markası olan Maille, Provensal hardalı ile iddialı bir lezzet sunuyor. Maille Provensal hardal tadını, Güney Fransa’da yetişen bitkilerin, kırmızı biber ve sarımsakla incelikle harmanlamasından alıyor.

En sıradan bir yemeği bile farklı kılabileceğiniz veya sos olarak kullanabileceğiniz Maille Provensal hardal, servis başına (1 yemek kaşığı) sadece 10 kalori içeriyor. Güneyden gelen bu lezzeti, beyaz et, balık ve kabuklu deniz ürünleri ile tüketebilir veya yaratıcılığınızı kullanarak harika soslar yaratabilirsiniz. Maille Provensal hardal sayesinde domatesli basit bir tartı bile usta bir şefin tarifine dönüştürebilirsiniz.

Maille Provensal Hardal, cam kavanozda (200 ml) Macrocenter, Migros ve Carrefour zincir marketlerde bulunuyor.

MAILLE PROVENSAL HARDAL İLE DOMATESLİ TART
Malzemeler
Maille Provensal hardal
10 - 12 adet çeri domates
4 adet milföy hamuru
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
Zeytinyağı
Taze fesleğen
Taze kekik
Rendelenmiş gravyer peyniri
Hazırlanışı
Fırın 200 derecede ısıtılır. Üst üste konup yağlı kağıt üzerinde ince açılan milföy hamurları tart kalıbına yerleştirilir.
Ortası çatal ile delinir. Bir tava içerisinde zeytinyağı ve tereyağı ısıtılır. Jülyen doğranan soğan taze fesleğen ve kekik ile sote edilir. Çeri domatesler ikiye bölünür. Soğan ve domatesler Maille Provensal hardal sürülen hamur üzerine yerleştirilir ve üzerine rende gravyer peyniri konarak pişirilir.
Afiyet olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder