Obezite Karaciğer Kanserini Tetikliyor


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın obezitenin karaciğer üzerindeki etkisini anlattı.


Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tüm dünyada kansere bağlı ölüm sıralamalarında en yukarıda yer aldığını vurgulayan Kaan Karayalçın, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında en sık karşılaşılan türünün hepatit virüslerine bağlı kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirtti.

Hepatit B doğru aşılama yöntemleri ile kontrol altına alınsa da, 30 yılda tüm dünyada giderek artan vücut kitle indeksi ve obezite karaciğer kanseri nedeni olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma obezite ve ona eşlik eden diyabet, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

“Diyabet Pankreas Kanseri Belirtisi Olabilir”
Pankreas kanserlerinin %90’ı altta yatan bir genetik problem veya hastalık zemini olmadan ortaya çıkmaktadır.Sigara kullanımı,Diyabet ve obezite pankreas kanserini tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan diyabet hastalığı, pankreas kanserinin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalarının değerlendirilme sürecinde karşılaşılan bulgular, uzmanlar tarafından pankreas kanseri ihtimalini doğuracak bulgulara ışığında değerlendirilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder